Phx Priced

Top of the Rock — menu prices

2 E Jefferson St #150, 85004. 28 priced items read straight from Top of the Rock's published menu, a mid room. Across 26 comparable dishes it runs 18% above the Phoenix median — each item measured against the median for its own kind, ribeye against ribeyes and burger against burgers. Its cheapest steak by weight is $4.44/oz. The cheapest thing on the menu is Brussel Sprouts at $12.50.

Prices are the restaurant's own and change without notice — check the linked menu before you go. Interactive version with every category.

Steaks

$61.00 Signature Surf & Turf
petite filet, jumbo shrimp, grilled asparagus, mashed potatoes, cherry tomato chimichurri
$68.00 Filet Mignon 8 oz · $8.50/oz
mashed potatoes, asparagus spears and natural au jus
$71.00 Ribeye 16 oz · $4.44/oz
mashed potatoes, asparagus spears and natural au jus
$65.00 NY Strip 12 oz · $5.42/oz
mashed potatoes, asparagus spears and natural au jus

Seafood

$51.00 Midnight Fettucine
sea scallops, shrimp, squid ink fettucine, boursin cheese & parmesan sauce, lemon, white wine, coral tuiles, cherry tomato chimichurri
$23.00 Braised Octopus Tapas
artisan flatbread, avocado mint cream, heirloom tomato, pickled onion, feta cheese, jalapeño vinaigrette
$21.00 Rockefeller Oysters
house made parsley garlic butter, parmesan, panko
$48.00 Raspberry Cuvee Salmon
crisp-skinned, wilted kale & beets, farro risotto, champagne raspberry beurre blanc, freeze-dried raspberry dust
$56.00 Miso Glazed Sea Bass
asparagus spears, mashed potatoes, citrus beurre blanc
$16.00 Add: (3) Shrimp with Cherry Tomato Chimichurri

Appetizers

$29.00 Charcuterie Board
cured meats, artisanal cheese, seasonal accoutrements
$21.00 Chicken and Doughnuts
guajillo, muscovado caramel, jalapeno crema, cumin
$17.00 House Salad
organic spring mix, cherry tomatoes, carrots, cucumbers, radishes, chervil vinaigrette
$18.00 Mediterranean Salad
romaine lettuce, cherry tomatoes, feta cheese, olives, cucumber, red onions, Mediterranean vinaigrette
$18.00 Traditional Caesar Salad
hearts of romaine, classic croutons, shaved parmesan
$19.00 Butternut Squash Salad
baby kale & arugula, roasted butternut squash, candied walnuts, shaved apple, feta cheese, cranberry balsamic vinaigrette
$14.00 Hand-Crafted Soup
chef-inspired signature recipe
$21.00 Marrow & Mushroom
roasted bone marrow, mushroom duxelles, tarragon herbed panko, lemon zest, crostini

Entrees

$45.00 Citrus Lacquered Chicken
parmesan and goat cheese polenta, seasonal vegetables, torched orange, grand marnier demi glaze
$40.00 Three Cheese Ravioli
spinach, crimini mushrooms, aleppo butter & white wine cream sauce, lemon juice, truffle oil drizzle
$47.00 Orchard Pork Tenderloin
fruit & mustard chutney, broccolini, mashed potato puree, micro peas tendrils
$53.00 Lamb Tenderloin Roulade
shitake, shallot, spinach, boursin & feta filled lamb, mint & pea puree, sauteed baby carrots, cippolini onions
$36.00 Farro Stuffed Forest Mushroom
roasted portobello, farro & spinach, tarragon herb crust, vegan pesto orzo, basil essence

Sides

$13.50 Mac & Cheese
$12.50 Brussel Sprouts
$12.50 Grilled Asparagus
$13.00 Creamy Corn Succotash
$13.50 Wild Mushrooms

More prices

Cheapest ribeyeCheapest filetCheapest stripCheapest prime ribCheapest porterhouseCheapest tomahawkCheapest sirloinCheapest wagyuAll steak pricesWhat a steak costsSunday happy hoursMonday happy hoursTuesday happy hoursWednesday happy hours