6333 N Scottsdale Rd, 85250. 189 priced items read straight from Fleming's Prime Steakhouse & Wine Bar's published menu, a mid room. Across 167 comparable dishes it runs 23% above the Phoenix median — each item measured against the median for its own kind, ribeye against ribeyes and burger against burgers. Its cheapest steak by weight is $4.20/oz. The cheapest thing on the menu is Add Chicken at $4.00.
Prices are the restaurant's own and change without notice — check the linked menu before you go. Interactive version with every category.
| $6.00 | Filet Mignon & Lobster Tail - Upgrade to Main Filet |
| $34.00 | Cabernet Filet 6 oz · $5.67/oz 6 oz hand-cut filet mignon topped with danish blue cheese butter over cabernet demi-glace, sautéed spinach, campari tomato |
| $67.00 | Petite Filet Mignon 8 oz · $8.38/oz |
| $73.00 | Main Filet Mignon 11 oz · $6.64/oz |
| $79.00 | Filet and Crab-Stuffed Lobster 8 oz · $9.88/oz 8oz Filet Mignon and a North Atlantic split lobster tail topped with crab imperial |
| $85.00 | Bone-In Filet Mignon 14 oz · $6.07/oz |
| $104.00 | Filet Mignon & North Atlantic Lobster Tail 8 oz · $13.00/oz 8 oz hand-cut filet mignon, 12 oz lobster tail, warm drawn butter |
| $84.00 | Spinalis Ribeye Cap 9 oz · $9.33/oz "The greatest steak you never ate." Yellow onion jam, mustard butter, limited availability |
| $17.00 | Filet Mignon & Lobster Tail - Upgrade to Prime Bone-In Ribeye |
| $77.00 | Prime Petite Bone-In Ribeye 14 oz · $5.50/oz |
| $82.00 | Prime Petite Bone-In Ribeye Au Poivre Brandy peppercorn sauce, potato pave |
| $84.00 | Prime Bone-In Ribeye 20 oz · $4.20/oz |
| $84.00 | Dry-Aged Ribeye 16 oz · $5.25/oz |
| $32.00 | Steak Frites 6 oz · $5.33/oz Prime New York Strip, chimichurri, golden potato pavé, tarragon aioli |
| $79.00 | Prime New York Strip 16 oz · $4.94/oz |
| $147.00 | Prime Tomahawk 35 oz · $4.20/oz |
| $84.00 | Australian Carrara Wagyu Filet Mignon 8 oz · $10.50/oz |
| $115.00 | Australian Carrara Wagyu Strip 14 oz · $8.21/oz BMS 8-9, served with black garlic sauce, grated horseradish |
| $150.00 | Japanese A5 Wagyu Strip 4 oz · $37.50/oz served rare with a sizzling hot stone experience, miso glaze, grated horseradish and artisanal salt; Kagoshima Prefecture, BMS 10-12 A5+ |
| $25.00 | Sweet Chili Calamari Lightly breaded, tossed with sweet chili sauce |
| $79.00 | Chilled Shellfish Tower - Caviar Enhancement Enhance your tower with Osetra Amber caviar |
| $125.00 | Caviar Service 1 oz · $125.00/oz Harvested by Caviar Star, warm blinis, house-made crème fraiche, chive, egg, red onion, Osetra Amber |
| $8.00 | Crab Cake Bites Roasted red pepper-lime aioli |
| $32.00 | Crab Cakes Roasted red pepper-lime aioli |
| $26.00 | Yellowtail Crudo Ponzu sauce, gochugaru flakes, carrot-cucumber slaw |
| $21.00 | Lobster Bisque North Atlantic lobster, sherry cream, chives |
| $29.00 | Lobster Roll connecticut-style, warm butter poached, fresh chives, lemon, toasted brioche bun; served with french fries |
| $29.00 | Truffle-Poached Lobster & Caviar Béarnaise sauce & Osetra Amber caviar |
| $39.00 | Steamed Lobster Tail Drawn butter |
| $73.00 | North Atlantic Lobster Tails Steamed, served with drawn butter |
| $38.00 | Lobster & Shrimp Louie Salad north atlantic lobster, colossal shrimp, celery, capers, pickled onion, campari tomato, baby iceberg, brandy mustard cream, agave lime vinaigrette |
| $103.00 | Chilled Shellfish Tower North Atlantic lobster, colossal shrimp, Alaskan golden king crab legs, fresh oysters, served with house-made sauces |
| $28.00 | Fresh Oysters Freshly shucked and served with house-made mignonette, limited availability |
| $28.00 | Fresh Oysters (Half Dozen) Freshly shucked and served with house-made mignonette, limited availability |
| $53.00 | Fresh Oysters (Dozen) Freshly shucked and served with house-made mignonette, limited availability |
| $53.00 | Barbecue Salmon Fillet Mushrooms, barbecue glaze |
| $58.00 | Roasted Salmon with Smoky Pepper-Cashew Romesco Served over warm cashew romesco, finished with vine-ripened tomato, olive, and basil tapenade |
| $67.00 | Jumbo Scallops with Wild Mushroom Risotto Truffle butter, shaved parmesan, scallion oil |
| $57.00 | Ginger-Soy Chilean Seabass Lightly steamed, served with ginger-soy sesame broth, carrot-leek-scallion sauté, fresno chili, cilantro |
| $6.00 | Mushroom & Tomato Ragout Pasta - Add Shrimp |
| $24.00 | Colossal Diablo Shrimp Spicy barbecue butter sauce |
| $26.00 | Colossal Shrimp Cocktail Horseradish cocktail sauce |
| $26.00 | Saucy Diablo Shrimp Spicy barbecue butter sauce, focaccia garlic toast |
| $9.00 | Spicy Tuna Crispy Rice Sweet chili, ginger, jalapeño |
| $26.00 | Ahi Tuna Poke Avocado, crispy wonton chips, soy ginger |
| $33.00 | Ahi Tuna Poke Bowl Avocado, carrots, cucumber, pickled red onion, spicy aioli, soy ginger, crispy rice pearls |
| $51.00 | Seared Ahi Tuna Steak Pepper crusted, carrot-ginger pureé, arugula, pickled onion, campari tomato |
| $23.00 | Burrata with Prosciutto Charred campari tomatoes, prosciutto, wild arugula, toasted garlic crostini |
| $13.00 | Caramelized Onion Dip & Chips Served with golden potato chips |
| $11.00 | Crispy Chicken Sliders Fresno chili aioli, house-made pickles |
| $19.00 | Signature Onion Rings Panko-crusted, smoked jalapeño aioli |
| $8.00 | Bourbon & Apricot Glazed Meatballs Fresno chili jam |
| $12.00 | Fleming's Prime Steakhouse Sliders Wisconsin cheddar cheese, red onion confit, black garlic aioli, house-made pickles |
| $9.00 | Goat Cheese Bites Lavender honey, fresh cracked black pepper |
| $13.00 | Korean BBQ Filet Bites Gochugaru glaze, green onion |
| $27.00 | Beef Carpaccio Toasted gruyère croutons, caper-creole mustard sauce, shredded egg & red onion |
| $19.00 | Caesar Salad Romaine, freshly grated parmesan reggiano, fried capers, crispy prosciutto |
| $19.00 | Chopped Wedge Salad Bacon, campari tomato, red onion, danish blue cheese, balsamic glaze |
| $19.00 | Fleming's Salad Candied walnuts, dried cranberries, red onion, campari tomato, lemon balsamic vinaigrette |
| $9.00 | Milkbread with Lavender Honey Butter baked fresh daily, served warm |
| $16.00 | Mushroom Brie Soup Garnished with button mushroom chips, truffle oil |
| $19.00 | French Onion Soup Baked with Grand Cru alpine cheese & parmesan, sourdough croutons |
| $53.00 | Double-Thick Pork Rib Chop 20 oz · $2.65/oz Sautéed apples and jicama, creole-mustard glaze |
| $79.00 | 48-Hour Braised Beef Short Rib Slow-braised beef short rib served over creamy burrata, spinach & mushroom risotto with red wine demi sauce and parsley-lemon gremolata |
| $4.00 | Add Chicken add-on to Mushroom & Tomato Ragout Pasta |
| $47.00 | Double Breast of Chicken All-natural, roasted, white wine, mushroom, leek & thyme sauce |
| $52.00 | Chicken Florentine Supreme Chicken stuffed with gruyere and prosciutto, bed of sautéed spinach and mushrooms, lemon caper butter sauce |
| $4.00 | Mushroom & Tomato Ragout Pasta - Add Chicken |
| $39.00 | Mushroom & Tomato Ragout Pasta Cavatappi, burrata, campari tomato, torn basil |
| $19.00 | Grilled Chicken Caesar Salad romaine, fresh grated parmesan reggiano, fried capers, crispy prosciutto |
| $33.00 | Steakhouse Filet Chopped Salad romaine, cucumber, campari tomato, red onion, danish blue cheese, focaccia, sweet herb vinaigrette |
| $19.00 | Grilled Chicken Burrata Sandwich sun-dried tomato, caramelized onion, pesto, arugula, focaccia; served with french fries |
| $18.00 | Thai Green Beans Gochugaru flakes, red onion, thai sesame oil |
| $8.00 | Parmesan Truffle Fries served with tarragon aioli |
| $20.00 | Chipotle Cheddar Mac & Cheese Smoked cheddar, chipotle panko breadcrumbs |
| $18.00 | Baked Potato Plain or Loaded Served plain or loaded with butter, sour cream, cheese, bacon & scallions |
| $19.00 | Mashed Potatoes Butter, kosher salt, cracked black pepper |
| $19.00 | Fleming's Potatoes Potatoes au gratin, creamy cheddar & monterey jack cheese blend, leeks, jalapeño |
| $8.00 | Artisanal Butter Trio Black truffle, espresso, herbed horseradish |
| $18.00 | Sweet Corn Brûlée Sweet corn custard, golden brown sugar crust |
| $19.00 | Crispy Pancetta Brussels Sprouts Flash-fried and tossed in lemon aioli |
| $19.00 | Garlic Butter Mushroom Medley Shiitake, portobello & button mushrooms |
| $20.00 | Roasted Asparagus Herb butter |
| $18.00 | Chocolate Gooey Brownie Honeycomb brittle, chocolate sauce & caramel |
| $18.00 | Carrot Cake Three-layer cake with cream cheese frosting, drizzle of caramel |
| $19.00 | Chocolate Lava Cake Rich chocolate cake with a molten center of callebaut belgian chocolate, served with premium vanilla ice cream & house-made tuile |
| $18.00 | New York Cheesecake Classic preparation, strawberry red wine sauce & fresh mint |
| $19.00 | Crème Brûlée Creamy vanilla bean custard served with fresh seasonal berries |
| $17.00 | Fresh Fruit & Blood Orange Sorbet Mixture of strawberries, blueberries, raspberries, blackberries |
| $18.00 | Tuxedo Sundae Tableside sundae experience with dark chocolate gelato, vanilla ice cream, and a curated selection of premium toppings |
| $18.00 | Chicken Tenders Crispy chicken breast tenders served with a side of french fries |
| $19.00 | Mac & Cheese A Fleming's favorite, topped with crisp bacon |
| $25.00 | Classically Grilled Salmon Served with steamed spinach or asparagus |
| $33.00 | Filet Mignon 6 oz · $5.50/oz 6oz of leanest, most tender cut of beef served with a side of french fries |
| $24.00 | Classically Grilled Chicken Breast Served with steamed spinach or asparagus |
| $9.00 | Agave My Heart Corazón Reposado tequila, passion fruit, lime, chipotle syrup & Fee Brothers foam bitters |
| $9.00 | Olive A Martini Hanson of Sonoma vodka or Aviation gin with a splash of Carpano dry vermouth |
| $9.00 | Time Is Honey Maker's Mark bourbon, lemon, honey syrup, luxardo cherry |
| $13.00 | Golden State of Mind Seedlip Grove 42, pineapple, Monin Golden Turmeric syrup & Fever-Tree Ginger Beer |
| $13.00 | Herb Your Enthusiasm Lyre's Dry London Spirit, fresh herbs, muddled cucumber & Fever-Tree Sparkling Lime & Yuzu |
| $17.00 | The Butterfly Effect St-Germain Elderflower liqueur, prosecco, lime & transformative tea |
| $17.00 | Small Batch Smash WhistlePig PiggyBack 100 Proof bourbon, softly muddled mint, maple syrup & lemon |
| $18.00 | Strawberry Fields Grey Goose vodka, fresh strawberries, Dolin Blanc vermouth, lemon & honey |
| $18.00 | Ultra-Violet Ube Citrus-forward Gray Whale gin, rich ube syrup, lemon, served over clear ice, edible flower garnish |
| $18.00 | Nutty But Nice Skyy Infusions Espresso vodka, Frangelico, Mozart Chocolate Crème, chilled espresso & vanilla ice cream, chocolate chunk cookie |
| $18.00 | Pineapple Castaway Diplomático Planas rum, fresh mint, tropical pineapple & Fever-Tree Sparkling Lime & Yuzu |
| $18.00 | Artisanal Margarita Tequila Ocho Plata, Cointreau, Tajín rim & dried lime |
| $18.00 | Blueberry Lemon Drop Tito's Handmade vodka, fresh blueberries, lush candied lemon, balanced with fragrant ripe blueberry |
| $19.00 | Classic Old Fashioned Substitute classic preparation for the Signature Smoked Old Fashioned |
| $19.00 | Signature Smoked Old Fashioned (Classic) Classic old fashioned version |
| $22.00 | Jones Street Manhattan Sazerac Rye, Averna Amaro, Angostura & Fee Brothers West Indian Orange bitters |
| $24.00 | Signature Smoked Old Fashioned Basil Hayden Toast bourbon, Angostura bitters & house-made five-spice syrup |
| $28.00 | Amused & Infused Martini Olive oil-washed Belvedere Pure vodka infused for 24 hours, shaken with Carpano Dry vermouth & Fee Brothers West Indian Orange bitters, paired with Chef's amuse-bouche featuring Osetra Amber caviar on a warm blini |
| $7.00 | Espresso |
| $7.00 | Hot Tea |
| $7.00 | Freshly Brewed Coffee |
| $8.00 | Latte |
| $8.00 | Cappuccino |
| $9.00 | Lavender Haze Latte Lavender, espresso, steamed milk |
| $9.00 | Sage Advice Latte House-made vanilla-sage syrup, espresso, steamed milk |
| $13.00 | Espresso Yourself Seedlip Notas de Agave, house-made vanilla-sage syrup, freshly brewed espresso |
| $13.00 | Espresso Yourself Zero Proof Seedlip Notas de Agave, house-made vanilla-sage syrup, freshly brewed espresso |
| $17.00 | Espresso Yourself (with Don Julio Blanco Tequila) make it a cocktail with Don Julio Blanco tequila |
| $17.00 | Espresso Yourself (with Don Julio Blanco) Seedlip Notas de Agave, house-made vanilla-sage syrup, freshly brewed espresso, with Don Julio Blanco tequila |
| $17.00 | Espresso Yourself with Don Julio Blanco Tequila Espresso Yourself made into a cocktail with Don Julio Blanco tequila |
| $18.00 | Salted Caramel Espresso Martini Absolut Vanilia, Kahlúa, Baileys Irish Cream, chilled espresso, house-made salted caramel syrup |
| $14.00 | Marqués de Cáceres |
| $15.00 | House of Brown |
| $15.00 | Rocca delle Macie |
| $17.00 | Villa Antinori |
| $23.00 | Ashes & Diamonds |
| $24.00 | Les Cadrans de Lassegué |
| $8.00 | Blackberry Lavenderade ripe blackberries, lemon, Monin Lavender syrup & sparkling water |
| $8.00 | Tropical Tee aromatic mint, freshly brewed tea, tropical juice blend |
| $10.00 | San Pellegrino |
| $10.00 | Acqua Panna |
| $13.00 | Töst sparkling white tea with notes of cranberry and ginger |
| $9.00 | Keep Your Gin Up Gray Whale gin, Jack Rudy tonic, lime & cucumber ribbon |
| $17.00 | Herb Your Enthusiasm (with Hendrick's Gin) make it a cocktail with Hendrick's gin |
| $17.00 | Herb Your Enthusiasm with Hendrick's Gin Herb Your Enthusiasm made into a cocktail with Hendrick's gin |
| $17.00 | Golden State of Mind (with Ketel One Vodka) make it a cocktail with Ketel One vodka |
| $17.00 | Golden State of Mind with Ketel One Vodka Golden State of Mind made into a cocktail with Ketel One vodka |
| $9.00 | Josh Cellars Cabernet Sauvignon, glass |
| $9.00 | Hayes Ranch Sauvignon Blanc, glass |
| $9.00 | Ruffino Lumina Moscato D'Asti, glass |
| $9.00 | Pebble Lane Pinot Noir, glass |
| $9.00 | Revelation Rosé, glass |
| $9.00 | Sea Sun by Caymus Chardonnay, glass |
| $10.00 | Barone Fini |
| $10.00 | Benziger |
| $11.00 | Loosen Bros. |
| $11.00 | Mionetto |
| $12.00 | Giesen Estate |
| $12.00 | Franciscan |
| $12.00 | Caposaldo |
| $14.00 | Lucien Albrecht |
| $14.00 | Santa Julia |
| $15.00 | Rocca delle Macìe |
| $15.00 | Missing Thorn by Aaron Pott |
| $15.00 | Catena |
| $15.00 | Abadía de San Campio |
| $16.00 | A to Z Wineworks |
| $16.00 | Château d'Estoublon |
| $16.00 | North Star |
| $16.00 | Honig |
| $17.00 | Calera by Duckhorn |
| $17.00 | Saldo |
| $17.00 | St. Supery |
| $18.00 | Banfi |
| $18.00 | Daou Vineyards |
| $18.00 | Diatom |
| $18.00 | Pascal Jolivet |
| $19.00 | Mollydooker |
| $21.00 | Belle Glos |
| $22.00 | Quilt |
| $23.00 | Walt |
| $24.00 | Crossbarn by Paul Hobbs |
| $24.00 | Leviathan |
| $25.00 | Duckhorn Vineyards |
| $27.00 | Domaine Laroche |
| $28.00 | Orin Swift |
| $28.00 | Schramsberg |
| $29.00 | Moët & Chandon |
| $31.00 | Cakebread |
| $35.00 | Post & Beam by Far Niente |
| $45.00 | Caymus Vineyards |