Phx Priced

Shiv Steakhouse — menu prices

7525 E Camelback Rd, 85251. 59 priced items read straight from Shiv Steakhouse's published menu, a mid room. Across 52 comparable dishes it runs 5% above the Phoenix median — each item measured against the median for its own kind, ribeye against ribeyes and burger against burgers. Its cheapest steak by weight is $5.13/oz. The cheapest thing on the menu is West Coast Oysters at $3.00.

Prices are the restaurant's own and change without notice — check the linked menu before you go. Interactive version with every category.

Steaks

$56.00 Petite Filet 6 oz · $9.33/oz
Finished with garlic beef tallow butter
$88.00 Center Cut Filet 10 oz · $8.80/oz
Finished with garlic beef tallow butter
$58.00 Steak Frites
Marinated steak, house cut parmesan fries, black truffle cream
$82.00 Ribeye 16 oz · $5.13/oz
Finished with garlic beef tallow butter
$72.00 New York Strip 10 oz · $7.20/oz
Finished with garlic beef tallow butter
$240.00 Colossal Tomahawk 40 oz · $6.00/oz
Tableside flambé, fired rosemary. Finished with garlic beef tallow butter

Seafood

$22.00 Crab Rangoon Cigars
Crab, cream cheese, serrano, green onion, tobiko, pineapple sweet and sour
$21.00 Hamachi Crudo
Soy lime ponzu, avocado, crispy leeks, candied habanero, truffle sesame
$3.00 West Coast Oysters
passion fruit mignonette, wasabi cream, lemon
$10.00 Oysters Rockefeller Duo
two east coast oysters, corn, parmesan, calabrian bread crumb, smoked trout roe
$24.00 Oysters
6 oysters, passion fruit mignonette, wasabi cream, lemon
$19.00 Salmon Bombs
Sesame soy cured salmon, sriracha cream, smoked roe, nori cone
$39.00 Salmon & Caviar
Caviar & lobster beurre blanc, chive oil, fresh herbs
$54.00 Chilean Sea Bass
Seared sea bass, lemon vinaigrette, wild arugula

Appetizers

$12.00 French Onion Dip
three cheese dip, caramelized onion, beef jus, crispy toast points
$18.00 Honey Baked Bruschetta
Baked truffle brie, apricot habanero honey, lemon arugula
$10.00 Truffle Arancini Trio
crispy parmesan risotto, truffle aioli, caviar
$10.00 Truffle Fries
house cut fries, parmesan, truffle aioli
$14.00 Honey Butter Bread Service
Fresh baked parker house rolls, hot honey butter
$15.00 Caviar Bumps
Treat the whole table!
$36.00 Nuggets & Caviar
Marinated breaded chicken, charred romaine aioli, parmesan, caviar
$12.00 Caesar Chicken Nuggets
marinated breaded chicken, charred romaine aioli, parmesan

Entrees

$38.00 Short Rib Ragu
Braised short rib, tomato ragu, beef jus, toasted parm espuma, pappardelle

Sides

$17.00 Black Truffle Fries
House cut fries, parmesan, truffle aioli
$17.00 Apple Pie Mac & Cheese
Rich cheese blend, cavatappi, apple bourbon chutney, buttered bread crumb
$18.00 Truffle Baked Mac
White truffle, black truffle parmesan, cracked pepper, cavatappi
$15.00 Yukon Mashed Potatoes
Yukon potato, fontina cheese
$16.00 Ponzu Grilled Asparagus
Citrus ponzu, grilled lemon, sesame salt
$16.00 Crispy Brussels
Flash fried brussels, apricot hot honey, cashew crumble
$17.00 Corn Brûlée
Sweet corn, cream, candied pepper, torched sugar

Desserts

$17.00 Sticky Toffee Cake
Toffee cake, mascarpone mousse, sesame crumble
$18.00 Chocolate Layer Cake
Layered chocolate cake, chocolate mousse, dark chocolate ganache, hot fudge
$24.00 Bananas Foster Baked Alaska
Vanilla ice cream, banana, rum cake, meringue fire
$16.00 Churro Sundae
Churro donuts, dulche de leche ice cream, hot fudge, toasted peanuts
$18.00 Boozy Affogato
Patron XO, ancho reyes, espresso, salted caramel ice cream

Drinks

$8.00 Highball Cocktails
$12.00 Hugo Spritz
elderflower liqueur, prosecco, soda, mint
$12.00 Classic Negroni
roku gin, campari, sweet vermouth
$12.00 Aperol Spritz
aperol, prosecco, soda
$12.00 Shiv Old Fashioned
buffalo trace bourbon, demerara sugar, bitters
$14.00 Cosmopolitan
tito's handmade vodka, cointreau, lime juice, cranberry
$19.00 Cloak & Dagger
Maker's Mark, cacao, honey syrup, angostura bitters, clarified with chocolate milk
$19.00 Cry Baby
Buffalo Trace, lemon, maple cinnamon syrup, grapefruit
$20.00 After Hours
Ketel One, rum, vanilla, passionfruit, lime juice
$20.00 Secret Stash
Ilegal Mezcal, overproof rum, falernum, lime, honey, Luxardo maraschino
$20.00 Tongue Tied
Maestro Dobel Diamante reposado, Genepy, Aperol, yuzu, pineapple
$22.00 Slowreader
Still G.I.N., falernum, honey, lemon, lime, peach, allspice dram
$26.00 Salt & Vinegar
Chopin vodka infused with potato chips, pickle brine, dry vermouth, pepperoncini. Served with salt & vinegar potato chips
$26.00 Well Dressed
Tanqueray gin, vermouth, a touch of cocktail onion brine, & lemon olive oil. Served with salt & pepper popcorn
$27.00 Gold 'n' Bleu
Belvedere vodka infused with bleu cheese, dry vermouth, olive brine. Served with bleu cheese olives
$14.00 Espresso Martini
tito's handmade vodka, espresso, coffee liqueur
$7.00 Brut
$7.00 Rosé

More prices

Cheapest ribeyeCheapest filetCheapest stripCheapest prime ribCheapest porterhouseCheapest tomahawkCheapest sirloinCheapest wagyuAll steak pricesWhat a steak costsSunday happy hoursMonday happy hoursTuesday happy hoursWednesday happy hours