16489 North Scottsdale Rd, 85254. 117 priced items read straight from Capital Grille's published menu, a mid room. Across 97 comparable dishes it runs 25% above the Phoenix median — each item measured against the median for its own kind, ribeye against ribeyes and burger against burgers. Its cheapest steak by weight is $2.22/oz. The cheapest thing on the menu is Acquisition, Cabernet Sauvignon, California at $8.00.
Prices are the restaurant's own and change without notice — check the linked menu before you go. Interactive version with every category.
| $35.00 | Filet Mignon 8 oz 8 oz · $4.38/oz Cut daily by our in-house butcher for cooking at home. Custom sizes available upon request. |
| $40.00 | Filet Mignon 10 oz 10 oz · $4.00/oz Cut daily by our in-house butcher for cooking at home. Custom sizes available upon request. |
| $43.00 | Center-Cut Filet Mignon A classic cut, delicately finished with tallow butter and fleur de sel |
| $64.00 | Center-Cut Filet Mignon 10 oz 10 oz · $6.40/oz A classic cut, delicately finished with tallow butter and fleur de sel |
| $67.00 | Sliced Filet Mignon with Cipollini Onions, Wild Mushrooms and Fig Essence Hand-carved by our in-house butcher, accompanied by a blend of shiitake, porcini and cremini mushrooms and finished with 15-year aged balsamic |
| $74.00 | Seared Tenderloin with Butter Poached Lobster Tails A surf and turf classic featuring hand-carved tenderloin and North Atlantic lobster |
| $91.00 | Snake River Farms Gold Wagyu Filet Mignon 8 oz 8 oz · $11.38/oz Hand-carved by our in-house butcher, and served with a crispy potato stuffed with Cabernet onion jam |
| $180.00 | Bone-In Dry Aged NY Strips (2) and Bone-In Prime Ribeyes (2) Steaks are cut daily by our in-house butcher for cooking at home. Each box features a gift of The Capital Grille Signature Steak Sauce. |
| $91.00 | Dry Aged Porterhouse 24 oz 24 oz · $3.79/oz Dry aged in house for 18-24 days |
| $50.00 | Bone-In Prime Ribeye 22 oz 22 oz · $2.27/oz Cut daily by our in-house butcher for cooking at home. Custom sizes available upon request. |
| $80.00 | Bone-In Ribeye 22 oz 22 oz · $3.64/oz Expertly carved by our in-house butcher to maximize flavor and tenderness |
| $85.00 | Porcini-Rubbed Bone-In Ribeye with 15-Year Aged Balsamic Our signature steak, hand-carved and flavored with our exclusive porcini rub, EVOO and aged balsamic |
| $200.00 | Bone-In Prime Ribeye 22 oz (4) 22 oz · $9.09/oz Steaks are cut daily by our in-house butcher for cooking at home. Each box features a gift of The Capital Grille Signature Steak Sauce. |
| $17.00 | Sliced Dry Aged NY Strip Kona crusted, aji verde |
| $40.00 | Bone-In Dry Aged NY Strip 14 oz 14 oz · $2.86/oz Dry aged in-house for 18-24 days and carved by our in-house butcher |
| $40.00 | Bone-In Dry Aged NY Strip 18 oz 18 oz · $2.22/oz Cut daily by our in-house butcher for cooking at home. Custom sizes available upon request. |
| $65.00 | Dry Aged NY Strip 14 oz 14 oz · $4.64/oz Dry aged 18-24 days seasoned and grilled for exceptional flavor and texture |
| $67.00 | Dry Aged Bone-In NY Strip 18 oz 18 oz · $3.72/oz Dry aged 18-24 days in-house and carved daily |
| $70.00 | Dry Aged NY Strip au Poivre with Courvoisier Cream Dry aged in our temperature and humidity controlled cooler for 18-24 days, carved by our in-house butcher and flavored with black peppercorn |
| $72.00 | Kona-Crusted Dry Aged Bone-In NY Strip with Shallot Butter Carved on premises by our in-house butcher and flavored with our acclaimed Hawaiian Kona coffee rub |
| $160.00 | Bone-In Dry Aged NY Strips 18 oz (4) 18 oz · $8.89/oz Steaks are cut daily by our in-house butcher for cooking at home. Each box features a gift of The Capital Grille Signature Steak Sauce. |
| $23.00 | Pan-Fried Calamari Hand-battered, garlic butter, hot cherry peppers |
| $23.00 | Pan-Fried Calamari with Hot Cherry Peppers Our signature appetizer, hand-battered and lightly fried with a fiery flavor |
| $40.00 | Caviar and Caramelized Onion Dip with Housemade Chips A decadent, chilled blend of slow-caramelized onions with Petrossian Baika Caviar, served with crispy housemade potato chips |
| $37.00 | Maine Lobster Salad with Citrus Vinaigrette Freshly poached and chilled North Atlantic lobster with hand-cut fresno peppers, arugula and avocado |
| $29.00 | Lobster and Crab Cake with Lemon Basil Aioli North Atlantic lobster and lump crab served with housemade aioli and grilled lemon |
| $64.00 | Seared Sea Scallops with Maine Lobster and Asparagus Risotto Expertly seared and finished with arugula tossed in lemon oil |
| $70.00 | Cold Shellfish Platter 1 pound of chilled, North Atlantic lobster, shrimp cocktail and oysters on the half shell |
| $135.00 | Grand Plateau Jumbo lump crab, North Atlantic lobster, shrimp cocktail and oysters on the half shell |
| $10.00 | Oysters Casino (2) Broiled, bacon, Grana Padano, panko breadcrumbs |
| $24.00 | Oysters Rockefeller Style with Champagne Brie Fondue Broiled with spinach and a Grana Padano panko crust |
| $24.00 | Fresh Oysters on the Half Shell (6) Served on ice with a classic mignonette sauce |
| $28.00 | Seared Salmon with Avocado, Mango, and Tomato Salad with Champagne Vinaigrette A flavorful offering featuring salmon cut in-house daily and dressing made from imported Champagne vinegar |
| $49.00 | Seared Citrus Glazed Salmon with Marcona Almonds and Brown Butter Lightly seared and served with haricots verts and sweet, cippolini onions |
| $58.00 | Pan-Seared Sea Bass with Miso Butter Tender and buttery, served with shiitake mushroom and asparagus |
| $15.00 | Cast Iron Garlic Shrimp Ciabatta toast, grape tomatoes, Grana Padano |
| $23.00 | Shrimp Cocktail (5) Chilled, jumbo shrimp served with our spicy, housemade cocktail sauce |
| $25.00 | Tuna Tartare with Avocado, Mango and Sriracha Sushi-grade tuna complimented with sweet and spicy flavors, served with flatbread crisps |
| $39.00 | Sushi-Grade Sesame Seared Tuna Lightly seared for a flavorful crust, served with gingered rice, white soy and sambal vinaigrette |
| $56.00 | Sushi-Grade Seared Sesame Tuna Lightly seared for a flavorful crust, served with gingered rice, white soy and sambal vinaigrette |
| $21.00 | Prosciutto-Wrapped Mozzarella Imported prosciutto, 15-year aged balsamic, heirloom tomatoes, with Grana Padano crostini |
| $21.00 | Prosciutto-Wrapped Mozzarella with Vine Ripe Tomatoes Imported prosciutto, fresh mozzarella and heirloom tomatoes with crostini and 15-year aged balsamic |
| $40.00 | Caviar and Caramelized Onion Dip Petrossian Baïka Caviar, housemade potato chips |
| $12.00 | Mushroom Truffle Arancini Risotto fritters, porcini and shiitake mushrooms, truffle aioli |
| $22.00 | Double Cut Smoked Bacon with Korean BBQ glaze and pickled shallots Cherrywood smoked bacon double cut bacon with Korean BBQ sauce and pickled shallots |
| $28.00 | Snake River Farms Gold Wagyu Steak Tartare Renowned Snake River Farms Wagyu Beef, served with pickled shallots, cornichons and brioche toast points |
| $10.00 | Caesar Salad Bites Toasted brioche, Grana Padano |
| $14.00 | Field Greens Salad A simple yet flavorful starter of butter leaf lettuce and heirloom tomatoes with Parmesan vinaigrette |
| $15.00 | Caesar Salad with Grana Padano Croutons A timeless classic topped with croutons made in-house with Grana Padano cheese |
| $15.00 | Spinach Salad with Riesling Poached Pears, Gorgonzola, Candied Pecans and Brown Butter Vinaigrette Spinach, Arugula and Baby Kale with Riesling Poached Pears, Crumbled Gorgonzola, Candied Pecans and a Warm Brown Butter Vinaigrette |
| $15.00 | Roasted Beet and Goat Cheese Salad with Crushed Pistachios and Citrus Vinaigrette A mix of greens topped with roasted red beets and whipped goat cheese, with heirloom tomatoes and arugula pesto |
| $16.00 | Wedge with Gorgonzola, Candied Bacon and Heirloom Tomatoes Crisp iceberg lettuce with candied cherrywood-smoked bacon, crumbled gorgonzola and our housemade blue cheese dressing |
| $12.00 | Butternut Squash Bisque with Curried Apples A velvety butternut squash bisque sprinkled with minced curried apples for a warm, aromatic finish |
| $13.00 | Caramelized French Onion Soup An original Capital Grille recipe featuring sweet onions, dry sherry and Grana Padano croutons under a blanket of melted Swiss and mozzarella cheeses |
| $14.00 | New England Clam Chowder A rich, savory favorite seasoned with our own blend of spices |
| $17.00 | Lobster Bisque Our most popular soup, made with lightly sautéed North Atlantic lobster and finished tableside with a splash of sherry |
| $69.00 | Mint Gremolata and Honey Crusted Double Cut Lamb Rib Chops (4) Coated with our own mint gremolata and honey, served with a white wine and shallot jus |
| $27.00 | The Grille's Signature Cheeseburger with Caramelized Onions, Wisconsin Grand Cru Gruyère and Shallot Aioli An exclusive blend of Pat LaFrieda beef topped with caramelized onions, Wisconsin Grand Cru Gruyère and Shallot Aioli |
| $43.00 | Roasted Chicken Breast Served with roasted fingerling potatoes, arugula and Dijon cream |
| $23.00 | Chicken Sandwich Choice of Crispy or Grilled, topped with Korean BBQ glaze, housemade pickles, arugula and miso aioli on a brioche bun |
| $16.00 | Porcini-Rubbed Lollipop Lamb Chops (2) Black garlic balsamic glaze |
| $29.00 | The Capital Grille Cobb Salad with Sliced Tenderloin Crisp greens topped with hand-cut tenderloin, cherrywood bacon, hard boiled eggs, and crumbled gorgonzola tossed with housemade mustard dressing |
| $14.00 | Petite Filet Sandwiches (2) Truffle aioli, cabernet onion jam, toasted brioche bun |
| $26.00 | Mini Tenderloin Sandwiches with Mushrooms and Herb Cheese (2) Hand-cut tenderloin topped with a mix of roasted mushrooms and housemade herb cheese and served on a brioche bun |
| $37.00 | Ribeye Steak Sandwich with Caramelized Onions and Havarti Prime ribeye cut daily by our in-house butcher, served on a French roll and topped with horseradish cream and 15-year aged balsamic |
| $15.00 | Parmesan Truffle Fries Freshly grated Parmesan cheese, white truffle oil |
| $26.00 | Lobster Mac 'N' Cheese Al dente pasta tossed with our own blend of cream cheese, mascarpone, Parmesan and havarti; topped with a white cheddar and Grana Padano crust |
| $16.00 | Au Gratin Potatoes Thickly sliced russet potatoes layered with our own blend of Swiss and Grana Padano cheeses |
| $16.00 | Pecan-Crusted Sweet Potatoes with Hot Honey |
| $30.00 | Sam's Mashed Potatoes Generously serves four to six |
| $14.00 | Sautéed Spinach Lightly sautéed with garlic confit |
| $15.00 | Roasted Wild Mushrooms A flavorful blend of shiitake, oyster, and portobello mushrooms, bold enough to accompany any steak |
| $15.00 | Creamed Spinach Our own recipe of spinach blended with a classic béchamel sauce |
| $15.00 | Grilled Asparagus with Lemon Mosto Lightly grilled, drizzled with lemon and sprinkled with fleur de sel |
| $16.00 | Soy Glazed Brussels Sprouts with Bacon Earthy and savory, prepared with cherrywood-smoked bacon |
| $17.00 | Creamed Corn with Bacon Sautéed summer corn cut fresh off the cob, finished with cherrywood-smoked bacon and corn-infused cream |
| $30.00 | Grilled Asparagus Generously serves four to six |
| $14.00 | Flourless Chocolate Espresso Cake Made with Belgian chocolate and decaffeinated Hawaiian espresso, sprinkled with cocoa powder |
| $13.00 | Pumpkin Cheesecake |
| $14.00 | The Capital Grille Cheesecake Brûléed New York-style cheesecake, served with seasonal berries |
| $14.00 | Classic Crème Brûlée Classic custard creamed with real vanilla beans, served with seasonal berries |
| $14.00 | Seasonal Berries Served with vanilla bean crème anglaise |
| $14.00 | Warm Apple Tarte Finished with silky miso butterscotch, a scoop of toasted almond and honey ice cream |
| $14.00 | Coconut Cream Pie A flaky crust filled with coconut cream and topped with fresh whipped cream, served with a housemade sugar cookie tuile |
| $10.00 | Greyhound Martini Wheatley American Craft Vodka, fresh grapefruit juice, basil leaf |
| $10.00 | Classic Margarita Corazón Blanco Tequila, fresh lemon and lime juices, salt rim |
| $10.00 | Straight Up Choice of Wheatley American Craft Vodka or Bombay Gin, dry vermouth, hand-stuffed bleu cheese olives |
| $10.00 | Old Fashioned Maker's Mark Bourbon, Angostura bitters, Amarena cherry |
| $10.00 | Peach Bourbon Smash Maker's Mark Bourbon, peach purée, fresh lemon juice |
| $13.00 | Cucumber Spritz Seedlip Grove 42, Cucumber, Lime Juice |
| $14.00 | Strawberry Fizz Seedlip Grove 42, Salted Strawberry Honey, Elderflower, Grapefruit |
| $16.00 | Passion Fruit Mojito Diplomático Planas and Diplomático Reserva Exclusiva Rums, Passion Fruit, Soda, Fresh Mint |
| $17.00 | Capital Cosmopolitan Ketel One Citroen Vodka, Cointreau, Lime, Cranberry Juice |
| $18.00 | Black Tie Margarita Calirosa Rosa Blanco Tequila, Cointreau, Lemon and Lime Juice, Salt Rim |
| $18.00 | The Doli The Capital Grille Signature Martini. Wheatley American Craft Vodka infused with fresh Dole pineapple, chilled and served straight up. Since 1991. |
| $19.00 | Dirty Goose Grey Goose Vodka, Olive Brine, Hand-Stuffed Bleu Cheese Olives |
| $19.00 | Negroni Bianco Drumshanbo Gunpowder Irish Gin, Salt-Washed Italicus, Carpano Bianco Vermouth, Cucumber |
| $19.00 | In Fashion Woodford Reserve Bourbon, Grand Marnier, Black Walnut Bitters, Orange Peel, Amarena Cherry |
| $20.00 | Noble Paloma Casa Noble Reposado Tequila, Lime Juice, Coconut, Fever-Tree Grapefruit Soda, Hibiscus Chili Lime Salt |
| $20.00 | Double Oaked & Rye Manhattan Woodford Reserve Double Oaked Bourbon, Woodford Reserve Rye, Carpano Antica Vermouth, Amarena Cherries |
| $17.00 | Kona Espresso Martini American Harvest Organic Vodka, Caffè Borghetti Espresso Liqueur, Fresh Espresso, Kona Dust |
| $9.00 | Acqua Panna Water – 1L |
| $17.00 | Blackberry Bourbon Sidecar Angel's Envy Bourbon, Cointreau, Blackberries, Lemon Juice, Thyme |
| $8.00 | Acquisition, Cabernet Sauvignon, California |
| $8.00 | Narrative, Chardonnay, California |
| $8.00 | Silver Gate Vineyards, Sauvignon Blanc, California |
| $8.00 | Screen Press, Pinot Noir, California |
| $9.00 | S. Pellegrino Sparkling Natural Mineral Water – 1L |
| $31.00 | Massolino, Serralunga d'Alba, Barolo, Italy, Nebbiolo, 2021 |
| $42.00 | Domaine Leflaive, Mâcon-Verzé, Burgundy, France, Chardonnay, 2024 |
| $47.00 | Kosta Browne, Willamette Valley, Pinot Noir, 2022/2023 |
| $49.00 | Pahlmeyer, Napa, Merlot, 2022 |
| $74.00 | Taub 'Beckstoffer Vineyard Georges III,' Rutherford, Napa, Cabernet Sauvignon, 2023 |
| $78.00 | Caymus 'Special Selection', Napa, Cabernet Sauvignon, 2020/2021 |