6000 E Camelback Rd, 85251. 105 priced items read straight from JG Steakhouse's published menu, a upscale room. Across 89 comparable dishes it runs 107% above the Phoenix median — each item measured against the median for its own kind, ribeye against ribeyes and burger against burgers. Its cheapest steak by weight is $3.71/oz. The cheapest thing on the menu is Smoked Chili Glaze at $3.00.
Prices are the restaurant's own and change without notice — check the linked menu before you go. Interactive version with every category.
| $67.00 | Filet Mignon 8 oz · $8.38/oz |
| $71.00 | Grass Fed Filet Mignon 7 oz · $10.14/oz |
| $80.00 | Filet Mignon 12 oz · $6.67/oz |
| $82.00 | Bone-in Filet Mignon 12 oz · $6.83/oz |
| $55.00 | Wagyu Hanger Steak Frites 8 oz · $6.88/oz |
| $89.00 | Prime Porterhouse 24 oz · $3.71/oz |
| $71.00 | Grass Fed Boneless Ribeye Steak 12 oz · $5.92/oz |
| $89.00 | Prime Bone-In Ribeye 19 oz · $4.68/oz |
| $60.00 | Prime NY Steak 10 oz · $6.00/oz |
| $77.00 | Prime NY Steak 16 oz · $4.81/oz |
| $195.00 | Wagyu Tomahawk Ribeye 30 oz · $6.50/oz Score 7, serves 2 |
| $24.00 | Crispy Calamari Lemon Aioli |
| $3.25 | Littleneck Clams (Raw Bar) |
| $29.00 | Littleneck Clams Sweet Chili Sauce, Asian Mix |
| $20.00 | Oscar Style |
| $35.00 | Peekytoe Crab Cake |
| $30.00 | Chilled Lobster Avocado, Spicy Radish, Ginger Marinade |
| $37.00 | ½ Grilled Lobster |
| $41.00 | J&G Lobster Shells & Cheese Maine Lobster, Shells Pasta, Aged Cheddar |
| $75.00 | Maine Lobster |
| $70.00 | J&G Chilled Shellfish Plateau (Classic) |
| $140.00 | J&G Chilled Shellfish Plateau (Reserve) |
| $210.00 | J&G Chilled Shellfish Plateau (Grand Royale) |
| $60.00 | Sautéed Dover Sole Grenobloise |
| $3.90 | East & West Coast Oysters |
| $40.00 | Slowly Baked Salmon Mashed Potatoes, Brussels Sprouts, Truffle Vinaigrette |
| $60.00 | Mero Sea Bass Miso Yuzu Glazed, Baby Bok Choy, Sriracha Sauce |
| $12.00 | Shrimp |
| $28.00 | Add Shrimp to J&G Chopped Salad |
| $18.00 | French Fries Rosemary Dipping Sauce |
| $16.00 | J&G Black Truffle Cheese Fritters Black Garlic Aioli, Parmesan, Truffle Ketchup |
| $14.00 | Parmesan Risotto Roasted Maitake, Herbs |
| $15.00 | Tomato and Mozzarella extra virgin olive oil, balsamic vinegar |
| $35.00 | Foie Gras Terrine Grilled Country Bread, Ginger Jalapeño-Apple Compote |
| $14.00 | Hearts of Romaine Caesar Salad Sourdough Crouton, Lemon, Chili |
| $16.00 | Heirloom Tomato Crispy Onion, Russian Dressing, Basil |
| $16.00 | Iceberg Wedge Tomatoes, Crispy Bacon, Blue Cheese Dressing |
| $16.00 | J&G Chopped Salad Frisee, Arugula, Pecans, Blue Cheese |
| $26.00 | Add Chicken to J&G Chopped Salad |
| $15.00 | French Onion Soup Comté Cheese |
| $35.00 | Crusted Parmesan Chicken Asparagus, Shiitake, Parmesan Jus |
| $55.00 | Lamb T-Bone 16 oz · $3.44/oz |
| $15.00 | Macaroni and Cheese |
| $15.00 | Mashed Yukon Gold Potatoes |
| $15.00 | Salt and Pepper Baked Potato |
| $15.00 | Potato Gratin with Comté |
| $15.00 | Roasted Mushrooms Herbs, Chili |
| $15.00 | Sautéed Onions Smoked Bacon Lardons, Mushrooms |
| $15.00 | Sautéed or Creamed Spinach Herbs |
| $15.00 | Steamed Broccoli Parmesan, Lemon |
| $15.00 | Grilled Asparagus Lemon Zest, Olive Oil |
| $15.00 | Caramelized Brussels Sprouts Local Pecan, Aged Balsamic |
| $15.00 | Carrot Cake Cream Cheese Ice Cream |
| $15.00 | Warm Chocolate Cake Caramel Ice Cream |
| $15.00 | J&G Cheesecake Port Black Mission Figs Compote, Cardamon Reduction, Vanilla Ice Cream |
| $15.00 | Sticky Toffee Pudding Coconut Ice Cream, Toasted Pistachio |
| $15.00 | Cinnamon Streusel, Homemade Strawberry Jam Ginger Ice Cream |
| $9.00 | Ice Cream or Sorbet Gluten Free |
| $15.00 | Green Apple Cobbler Cinnamon Ice Cream |
| $17.00 | J&G Cheeseburger choice of salad, french fries or broccoli |
| $15.00 | Penne Pasta tomato sauce, butter or plain |
| $15.00 | Grilled Cheese choice of salad, french fries or broccoli |
| $21.00 | Grilled Chicken Breast choice of salad, french fries or broccoli |
| $6.00 | Coffee |
| $6.00 | Espresso |
| $6.00 | Organic Teas Chamomile Blossom, Earl Grey with Lavender, English Breakfast, Long Life Green, Monsoon Chai, Peppermint, Vanilla Rooibos |
| $6.50 | Macchiato |
| $7.00 | Latte |
| $7.00 | Cappuccino |
| $7.00 | Double Espresso |
| $20.00 | Cardenal Mendoza |
| $22.00 | Remy Martin VSOP |
| $28.00 | Chivas 18yr |
| $29.00 | Oban 14yr |
| $30.00 | Booker's |
| $30.00 | El Tesoro Añejo |
| $37.00 | Larressingle XO Armagnac |
| $55.00 | Blanton's |
| $55.00 | Clase Azul Reposado |
| $64.00 | Martell Cordon Bleu |
| $65.00 | Don Julio 1942 Añejo |
| $68.00 | Remy Martin XO |
| $82.00 | The Glenlivet 21yr |
| $98.00 | Johnnie Walker Blue |
| $99.00 | Macallan 18yr Sherry Oak |
| $100.00 | Hine Triomphe |
| $125.00 | Whistle Pig Boss Hog The X Commandments |
| $425.00 | Louis XIII, Remy Martin 1 oz · $425.00/oz |
| $850.00 | Louis XIII, Remy Martin 2 oz · $425.00/oz |
| $12.00 | Port LBV Quinta do Noval 2014 Douro Valley, Portugal |
| $17.00 | Rare Wine Company Boston Bual Madeira |
| $20.00 | Port 20yr Tawny Taylor Fladgate |
| $39.00 | Far Niente 'Dolce' 2009 Napa Valley, CA |
| $42.00 | Port 40yr Tawny Quinta do Noval |
| $75.00 | Port 40yr Tawny Taylor Fladgate |