Phx Priced

Morton's The Steakhouse — menu prices

15233 N Kierland Blvd, 85254. 64 priced items read straight from Morton's The Steakhouse's published menu, a mid room. Across 46 comparable dishes it runs 28% above the Phoenix median — each item measured against the median for its own kind, ribeye against ribeyes and burger against burgers. Its cheapest steak by weight is $3.95/oz. The cheapest thing on the menu is Make It Loaded at $4.00.

Prices are the restaurant's own and change without notice — check the linked menu before you go. Interactive version with every category.

Steaks

$63.00 Filet Mignon 8 oz · $7.88/oz
$70.00 Filet Mignon & Lobster Tail
Center-Cut Filet & Cold-Water Tail
$72.00 Filet Mignon 12 oz · $6.00/oz
$76.00 Wagyu Filet Mignon 7 oz · $10.86/oz
$69.00 Dry-Aged Ribeye 14 oz · $4.93/oz
$72.00 "Proprietary" Prime Cajun Ribeye 16 oz · $4.50/oz
$72.00 Ribeye 16 oz · $4.50/oz
$79.00 Bone-In Ribeye 20 oz · $3.95/oz
$129.00 Wagyu Ribeye 14 oz · $9.21/oz
$70.00 New York Strip 16 oz · $4.38/oz
$149.00 Tomahawk Ribeye 36 oz · $4.14/oz

Seafood

$19.00 "Oscar Style" Crab
$28.00 Jumbo Lump Crab Cake (Half)
Whole Grain Mustard Beurre Blanc, Arugula, Red Onion, Grana Padano
$54.00 Jumbo Lump Crab Cake (Full)
Whole Grain Mustard Beurre Blanc, Arugula, Red Onion, Grana Padano
$24.00 Maine Lobster Ravioli (Half)
Truffled Lobster Cream Sauce, Shiitake Mushroom
$27.00 Cold-Water Lobster Tail
$42.00 Maine Lobster Ravioli (Full)
Truffled Lobster Cream Sauce, Shiitake Mushroom
$52.00 Cold-Water Lobster Tail (Petite Twin Tails)
Drawn Butter
$54.00 Cold-Water Lobster Tail (Single) 8 oz · $6.75/oz
Drawn Butter
$33.00 Lobster & Crab Cocktail
Jumbo Lump Crab, Maine Lobster, Lemon Basil Aioli, Calabrian Chile Vinaigrette, Capers
$87.00 Ocean Platter (Grand)
Chef Select Oysters on the Half Shell, Cold-Water Lobster Tail, Jumbo Shrimp Cocktail, Crab Cocktail, Seared Ahi Tuna
$165.00 Ocean Platter (Epic)
Chef Select Oysters on the Half Shell, Cold-Water Lobster Tail, Jumbo Shrimp Cocktail, Crab Cocktail, Seared Ahi Tuna
$24.00 Oysters Rockefeller
Creamed Spinach, Béarnaise Sauce, Panko Breadcrumbs
$24.00 Chef's Selection of Fresh Oysters
Half Dozen on the 1/2 Shell, House-made Cocktail Sauce, Mignonette
$45.00 Ora King Salmon
Sweet Potato, Roasted Cauliflower, WhistlePig Maple Bourbon Glaze
$30.00 Seared Sea Scallops
Bacon-Wrapped, Apricot Chutney
$52.00 Miso Glazed Sea Bass
Bok Choy, Shiitake Mushroom, Dashi Broth
$13.00 Jumbo Grilled Shrimp
$24.00 Shrimp Calabria
Garlic-Chile Butter, Lobster Cream, Toasted Baguette
$26.00 Jumbo Shrimp Cocktail
House-made Cocktail Sauce, Horseradish
$23.00 Seared Ahi Tuna
Balsamic Soy Caramel, Pickled Vegetables, Crispy Capers, EVOO

Appetizers

$21.00 French Onion Meatballs
Swiss Cheese Crust, Toasted Baguette
$21.00 Roasted Bacon Steak
Brown Sugar Rubbed Bacon, Maple Bourbon Glaze, Scallions
$23.00 Wagyu Beef Dumplings
Sweet Chili Sauce, Scallions, Sesame Seeds

Entrees

$35.00 Chicken Christopher
Lightly Breaded and Pan-Seared, Garlic & Shallot Beurre Blanc
$68.00 Rack of Lamb
Whole Grain Mustard, Madeira Sauce Reduction
$45.00 Heritage Duroc Pork Chop 16 oz · $2.81/oz

Sides

$13.00 Parmesan & Truffle Matchstick Fries
$30.00 Lobster Macaroni Shells & Cheese
$14.00 Thick Cut Onion Rings
$4.00 Make It Loaded
$14.00 Loaded Baked Potato
$15.00 Sour Cream Mashed Potatoes
$15.00 Truffled Mashed Cauliflower
$17.00 Smoked Gouda & Bacon Au Gratin Potatoes
$39.00 King Crab Whipped Potatoes
$14.00 Creamed Spinach
$14.00 Charred Broccolini
$14.00 Sautéed Spinach & Button Mushrooms
$15.00 Roasted Jumbo Asparagus
$16.00 Brussels Sprouts

More prices

Cheapest ribeyeCheapest filetCheapest stripCheapest prime ribCheapest porterhouseCheapest tomahawkCheapest sirloinCheapest wagyuAll steak pricesWhat a steak costsSunday happy hoursMonday happy hoursTuesday happy hoursWednesday happy hours