8280 West Union Hills Drive, 85308. 66 priced items read straight from Arrowhead Grill's published menu, a upscale room. Across 65 comparable dishes it runs 21% above the Phoenix median — each item measured against the median for its own kind, ribeye against ribeyes and burger against burgers. Its cheapest steak by weight is $3.33/oz. The cheapest thing on the menu is Domestic Beers at $5.99.
Prices are the restaurant's own and change without notice — check the linked menu before you go. Interactive version with every category.
| $49.99 | Original Recipe Delmonico Steak 10 oz · $5.00/oz |
| $64.99 | AG Steak 10 oz · $6.50/oz 10 oz. Delmonico with Louisiana style BBQ shrimp |
| $69.99 | Original Recipe Delmonico Steak 14 oz · $5.00/oz |
| $67.99 | Filet 8 oz · $8.50/oz |
| $79.99 | Filet 12 oz · $6.67/oz |
| $79.99 | Bone-In Filet 13 oz · $6.15/oz |
| $79.99 | Porter House 22 oz · $3.64/oz |
| $159.99 | Porter House 48 oz · $3.33/oz |
| $79.99 | Bone-In Rib-Eye 22 oz · $3.64/oz |
| $84.99 | Tuscan Steak Bone-in ribeye marinated in local meyer lemon olive oil, tuscan herbs, chili flakes, garlic, topped with fresh arugula and fried eggs |
| $52.99 | New York Strip 8 oz · $6.62/oz |
| $72.99 | New York Strip 16 oz · $4.56/oz |
| $79.99 | Bone-In KC Strip 18 oz · $4.44/oz Wet-aged 30 days then dry-aged 30 days on-site |
| $42.99 | Swordfish |
| $39.99 | Farm-Raised Salmon |
| $65.99 | AG Salmon Served with Louisiana style BBQ shrimp |
| $37.99 | Lamb Chop Fondue Three lamb chops grilled to your preference and served with truffle tremor goat cheese |
| $19.99 | Rhode Island Style Calamari Tempura-battered squid mixed with cherry peppers and baby corn all tossed in light citrus vinaigrette |
| $27.99 | Heritage Meatballs 100% aged prime beef meatballs made from scratch daily, served with our yukon gold mashed potatoes and kottbullar veal bone broth |
| $27.99 | Artisan Cheese Tray Chef's selection of four cheeses served with fig jam, figs, pears and dates |
| $26.99 | Shrimp Cocktail Three colossal sweet shrimp served chilled on dry ice with cocktail sauce or remoulade sauce |
| $10.99 | Caesar Salad |
| $10.99 | Chopped Salad |
| $10.99 | House Salad |
| $18.99 | Iceberg Wedge Cold and crisp iceberg lettuce, ranch dressing, red onion, chives, bleu cheese crumbles, baby heirloom tomatoes and two strips of hot applewood bacon |
| $19.99 | AG Salad Mixed greens & arugala tossed in citrus honey mustard vinaigrette with dates, mission figs, dried cranberries, pears, candied pecans, golden beets and goat cheese crumbles |
| $22.99 | Steamed Mussels Fresh steamed mussels in a white wine butter sauce with fresh basil served with crisp garlic crostini bread |
| $26.99 | 4 oz Jumbo Lump Crab Cake 4 oz · $6.75/oz |
| $49.99 | 2-4 oz Crab Cakes 4 oz · $12.50/oz |
| $9.99 | Clam Chowder |
| $9.99 | French Onion Soup |
| $25.99 | Roasted Chicken |
| $69.99 | Rack of Lamb 18 oz · $3.89/oz Free range, pasture fed Australian lamb |
| $11.99 | French Fries |
| $16.99 | Classic Mac & Cheese |
| $23.99 | Artisan Mac & Cheese |
| $14.99 | Loaded Baked Potato |
| $14.99 | Lyonnaise Potatoes |
| $14.99 | Yukon Gold Mashed Potatoes |
| $18.99 | Creamy Au Gratin Potatoes |
| $19.99 | AG Mashed Potatoes |
| $41.99 | Lobster Mashed Potatoes |
| $12.99 | Sautéed Spinach |
| $13.99 | Sautéed Mushrooms & Caramelized Sweet Onions |
| $13.99 | Creamed Spinach |
| $14.99 | Creamed Corn |
| $14.99 | Sautéed Broccoli |
| $15.99 | Sautéed Asparagus |
| $16.99 | Roasted Brussels Sprouts |
| $5.99 | Domestic Beers Bud Light, Budweiser, Miller Lite, Coors Light, Michelob Ultra |
| $7.99 | Imports Beers Stella Artois, Guinness, Corona, Pacifico, Heineken, Heineken 0.0 N/A, Peroni. |
| $8.99 | Craft Beers Blue Moon, Four Peaks "Kiltlifter", New Belgium "Fat Tire", Elysian "Space Dust" IPA, SanTan "Devil's Ale" APA, Angry Orchard Hard Cider |
| $9.99 | NÜTRL Vodka Seltzer Pineapple or Cranberry |
| $14.99 | Peartini Absolut pears vodka, St. Germaine liquere, sugared rim |
| $14.99 | Pomegranate-Acai Martini Van gogh acai, pom juice, blood orange |
| $14.99 | Moongirl Martini Raspberry vodka, pomegranate, bubbles |
| $14.99 | AG Mule Tito's handmade vodka, fresh lime juice, topped with gosling's ginger beer |
| $16.99 | AG Margarita El cristiano silver tequila, lime, licor 43, agave |
| $17.99 | Vanilla-Fig Manhattan Buffalo Trace bourbon, vanilla, figgy pudding artisan bitters |
| $18.99 | Sazerac Maple Old Fashioned Sazerac 6 year rye, organic maple syrup, artisan bitters |
| $25.99 | Incredibly Irish: Irish Malts |
| $29.99 | Historic: American Bourbon |
| $30.99 | Treasure Trove: Exploratory Malts |
| $35.99 | Powerful: Highland Single Malt Scotch |
| $35.99 | Essence of Jalisco: Extraordinary Tequila |
| $55.99 | Graham's "Century" Tawny Port Flight |