65 priced items read straight from The Salt Cellar's published menu, a mid room. Across 58 comparable dishes it runs 32% above the Phoenix median — each item measured against the median for its own kind, ribeye against ribeyes and burger against burgers. Its cheapest steak by weight is $3.71/oz. The cheapest thing on the menu is Clams on the Half Shell at $3.00.
Prices are the restaurant's own and change without notice — check the linked menu before you go. Interactive version with every category.
| $38.00 | Black Angus Filet Mignon (add-on) 7 oz · $5.43/oz |
| $60.00 | Petite Filet 7 oz · $8.57/oz A delightful 7 oz. cut of Black Angus filet mignon charcoal broiled over mesquite charcoal. |
| $67.00 | Beef Wellington All-time favorite of the Salt Cellar, a tender filet with a touch of mushroom duxelle wrapped in a pastry shell and served on a raspberry chipotle sauce with apple wood bacon. |
| $72.00 | Filet Mignon 12 oz · $6.00/oz A superb 12 oz. cut of Black Angus filet mignon broiled to perfection over mesquite charcoal. |
| $80.00 | Bone In Rib Eye Steak 16 oz · $5.00/oz 16 oz. Bone In Black Angus Rib Eye Steak charcoal broiled over mesquite charcoal. |
| $26.00 | Baseball Cut Angus Top Sirloin (add-on) 7 oz · $3.71/oz |
| $42.00 | Baseball Cut Top Sirloin 7 oz · $6.00/oz 7 oz cut of Angus Top Sirloin grilled medium rare or less. |
| $72.00 | New York Strip 14 oz · $5.14/oz An impressive 14 oz. cut of Black Angus New York Strip charcoal broiled over mesquite charcoal. |
| $16.00 | Calamari Skewer with Dipping Sauces Ribbons of calamari steak served with Fish and Thai dipping sauces. |
| $3.00 | Clams on the Half Shell |
| $8.00 | New England Clam Chowder |
| $8.00 | Manhattan Clam Chowder |
| $23.00 | Clams on the Half Shell (8 clams) Littleneck Clams from New England shucked to order and served on ice. |
| $23.00 | Bucket of Steamed Clams |
| $25.00 | Clams Casino Eight east coast roasted clams prepared in the classic fashion. |
| $28.00 | Steamed Clams Traditional New England favorite, bucket of steamed clams served with broth. |
| $29.00 | Clams Steamed in Applewood Bacon Dashi Littleneck Clams steamed in Applewood Smoked Bacon Dashi. |
| $23.00 | Crab Cake (add-on) 4 oz · $5.75/oz |
| $25.00 | Jumbo Lump Crab Cake |
| $30.00 | Maryland Soft Shell Crabs |
| $52.00 | Maryland Soft Shell Crabs (seasonal) |
| $56.00 | Jumbo Lump Crab Cakes |
| $18.00 | Halibut Ceviche |
| $19.00 | Tempura Cod |
| $56.00 | Alaskan Halibut Cheeks (seasonal) |
| $66.00 | Alaskan/Atlantic Halibut (seasonal) |
| $66.00 | Alaskan Halibut |
| $66.00 | Cajun Style Blackened Alaskan/Atlantic Halibut |
| $72.00 | Harbor Master's Choice One and a half pound steamed lobster. |
| $72.00 | Pan Fried Lobster Served over cheesy bacon grits with Pico de Gallo, Ponzu Sauce and drawn butter. |
| $78.00 | Baked Stuffed Lobster A traditional baked stuffed Lobster: a whole Live Maine Lobster stuffed with our own special mixture of shellfish. |
| $130.00 | Live Maine 3lb Jumbo Lobster 48 oz · $2.71/oz |
| $23.00 | Bucket of Steamed Mussels |
| $28.00 | Mussels in Butter Sauce A Salt Cellar Specialty, fresh Blue Hill Bay mussels served in a broth with drawn butter. |
| $55.00 | Swordfish |
| $55.00 | Grilled Bone-in Swordfish Chop (seasonal) 18 oz · $3.06/oz |
| $67.00 | Florida Black Grouper |
| $67.00 | Crispy Florida Black Grouper With Thai dipping sauce. |
| $4.00 | Long Island Oyster Shot |
| $18.00 | Oysters Rockefeller |
| $26.00 | Oysters on the Half Shell Fresh Blue Point Oysters shucked to order and served on ice, half dozen. |
| $26.00 | Oysters on the Half Shell (1/2 Dozen) Fresh Blue Point Oysters shucked to order and served on ice. |
| $26.00 | Roasted Oyster Six Blue Point Oysters on the half shell topped with garlic butter. |
| $59.00 | Faroe Island King Salmon W/ cucumber dill sauce (New Zealand). |
| $68.00 | Faroe Island Salmon Oscar Topped w/ crab meat. Grilled asparagus and hollandaise. |
| $28.00 | Georges Bank Scallops Dusted with rice flour, then flash fried and served with homemade sweet potato chips and tartar sauce. |
| $62.00 | Sauteed Sea Scallops Fresh Georges Bank Scallops sauteed in butter with sherry and fresh mushrooms. |
| $62.00 | Mesquite Grilled Georges Bank Sea Scallops |
| $71.00 | Chilean Sea Bass |
| $12.00 | Shrimp Toast |
| $20.00 | Fresh Jumbo Shrimp Cocktail |
| $20.00 | Fried Shrimp (half order, add-on) |
| $26.00 | Sauteed Shrimp San Remo |
| $26.00 | Shrimp Cocktail Large fresh shrimp served on ice with our own special cocktail sauce. |
| $51.00 | Grilled Baja Shrimp Seasoned and grilled #1 White Mexican Shrimp w/ Aji Aji sauce. |
| $51.00 | Fried Shrimp Lightly seasoned and breaded #1 White Mexican Shrimp. |
| $53.00 | Shrimp Scampi Large #1 White Mexican Shrimp served in a garlic butter sauce with roasted tomatoes, red bell peppers and a slice of baked Shrimp Toast. |
| $55.00 | Shrimp San Remo On pappardelle pasta. |
| $56.00 | Yakimono Hawaiian Ahi |
| $6.00 | Jalapeno Popper Fresh roasted Jalapeno pepper stuffed with onion and chive cream cheese, then wrapped in maple smoked bacon. |
| $9.00 | Escargot en Caps |
| $31.00 | Grilled Chicken Breast Boneless breast grilled over mesquite charcoal and served with your choice of raspberry chipotle sauce or lemon garlic butter. |